W taki czy inny sposób muzyka jest obecna w niemal każdej sferze naszego życia. Można nią np. wstawić w scenę horroru, aby zwiększyć napięcie i udrękę, można nią też wykorzystać na zajęciach fitness, aby ich uczestnicy podążali za odpowiednim rytmem. Każde szanujące się wydarzenie społeczne nie może obyć się bez muzyki, nawet jeśli jest ona w tle. Od wesela do zespołów i piosenkarzy, którzy tworzą nastrój w barach nocą, muzyka jest zawsze i wszędzie obecna.
Jednostki we wszystkich ludzkich społecznościach mogą postrzegać muzykalność i być emocjonalnie wrażliwe na dźwięk. Każdy człowiek z łatwością wie, kiedy piosenka sprawia mu przyjemność, wywołuje smutek, a nawet euforię. I jak wiele innych rzeczy w naszym życiu, akceptujemy istnienie muzyki jako coś naturalnego. Jednakże, analizowana z naukowego punktu widzenia, zdolność do tworzenia i cieszenia się muzyką jest czymś dość złożonym i przyciąga uwagę badaczy z wielu różnych dziedzin.
Saksofon – unikalny i wszechstronny instrument
Muzyka mogła sprzyjać przetrwaniu
Od kilkudziesięciu lat naukowcy badający ewolucję starają się doszukać się genezy muzyki w biologicznej historii człowieka. Perspektywa ta opiera się na teorii selekcji naturalnej, mówiącej, że to potrzeby narzucone przez środowisko kształtują konstrukcję wszystkich gatunków, ponieważ przetrwają osobniki, które w danym momencie mają najlepsze przystosowania (fizjologiczne lub psychologiczne).
Te korzystne cechy wynikają z różnych mutacji genetycznych, które, jeśli są pozytywne dla przetrwania, są bardziej prawdopodobne, aby być przekazywane z pokolenia na pokolenie. W przypadku ludzi, presja doboru naturalnego przez tysiące lat wpływała na strukturę i funkcje mózgu, z konstrukcją, która pozwalała przetrwać najbardziej funkcjonalnym zachowaniom.
Jednak nasz gatunek jest o wiele bardziej złożony. Chociaż dobór selekcja naturalna ukształtowała biologiczny projekt organizmu, to kultura i to, czego uczymy się przez całe życie, ostatecznie określają kim jesteśmy.
Mając na uwadze te idee, wielu etologów, neurobiologów, muzykologów i biologów zgadza się, że był taki czas w historii, kiedy muzyka pomagała naszym przodkom przetrwać w surowym i nieprzyjaznym środowisku. Martín Amodeo stwierdza, że zdolność do doceniania sztuki dźwiękowej mogła nawet odegrać istotną rolę w powstaniu gatunku ludzkiego. Te stwierdzenia mogą zaskakiwać, ponieważ w dzisiejszych czasach zastosowanie muzyki jest pozornie żartobliwe i nie jest sprawą życia lub śmierci.
Jaki rodzaj muzyki sprzyjał przetrwaniu człowieka?