Saksofon – unikalny i wszechstronny instrument

Saksofon to instrument muzyczny należący do rodziny instrumentów dętych drewnianych, podobnie jak klarnet. Chociaż, jest on wykonany głównie z mosiądzu, saksofon jest uważany za instrument dęty drewniany, ponieważ część, która tworzy rzeczywisty dźwięk zwany stroikiem jest zbudowana z drewna lub bardziej szczegółowo z trzciny (podobnej do bambusa).

Jest to jeden z najbardziej unikalnych i wszechstronnych instrumentów dętych wszechczasów. Saksofon został pierwotnie stworzony jako instrument klasyczny, który był przeznaczony dla zespołów wojskowych. Saksofon jest używany w muzyce klasycznej (np. zespoły koncertowe, muzyka kameralna, repertuar solowy i czasami orkiestry), zespoły wojskowe, orkiestry marszowe, rock and roll i jazz.

Regularnie można go znaleźć wtapiającego się w każdy zespół lub grającego solo w zespole rockowym lub kwartecie jazzowym. Do dziś muzycy na całym świecie przesuwają granice tego, co saksofon może zrobić i do jakiej muzyki może być włączony. W przeważającej części, korpus saksofonów jest zazwyczaj wykonany z mosiądzu i gra się na nich z pojedynczym ustnikiem podobnym do klarnetu. Podobnie jak klarnet, saksofony posiadają otwory w korpusie, które gracz zamyka za pomocą systemu mechanizmów klawiszowych. Kiedy gracz wciska klawisz, pad zakrywa otwór lub wysuwa się z otworu, odpowiednio obniżając lub podwyższając wysokość dźwięku.