Paul Klee – artysta z Berna

Paul Klee urodził się w 1879 toku w miejscowości Munchenbuchsee. O dziecka wykazywał rozmaite zdolności artystyczne i wiadome było, że swoją przyszłość zwiąże ze sztuką – zagadkę stanowiło jedynie, czy wybierze muzykę, czy plastykę. Ostatecznie stanęło na tym drugim. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium .Po krótkiej przerwie zamieszkał  tam na stałe i dołączył do grupy Der Blaue Reiter założonej w 1911 roku przez Wassily’a Kandinsky’ego oraz Franza Marca.

Po I wojnie

Kolejny istotny etap kariery Paula Klee to czas po I wojnie światowej, kiedy nauczał w szkole Bauhausu w Weimarze, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Niestety po dojściu do władzy nazistów spotkały go prześladowania zwieńczone uznaniem go za twórcę „sztuki zdegenerowanej”. Z tego powodu wrócił do rodzinnej Szwajcarii, gdzie przebywał aż do śmierci w 1940 roku spowodowanej przez nieuleczalną chorobę – sklerodermię. Należy wiedzieć, że Klee reprezentował kilka stylów: ekspresjonizm, kubizm i surrealizm. Często je ze sobą mieszał – podobnie jak techniki, w których tworzył. Używał bowiem zarówno farb olejnych, jak i akwareli czy tuszu

Słynne dzieła

Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Południowe ogrody” (1919 rok), „Ad Parnassum” (1932 rok) oraz „Uścisk” (1939 rok). Na obrzeżach Berna, przy autostradzie A6 w dzielnicy Schongrun, znajduje się Centrum Paula Klee. Muzeum otwarto w 2005 roku. Możemy w nim obejrzeć około 4000 jego prac. Warto dodać, że ten efektowny obiekt przypominający trzy falujące bryły pięknie wkomponowane w otoczenie został zaprojektował  włoski mistrz architektury Renza Piano.

 Więcej informacji na temat intersujących osób i wydarzeń możesz znaleźć na stronie www.naukowe.pl