Rodzaje głośników

Odpowiednie rozmieszczenie głośników znacząco wpływa na efekt przestrzenny i jakość dźwięków basowych. Istnieje kilka rodzajów głośników, więc każdy może łatwo znaleźć odpowiednie urządzenie do swoich celów.

Rodzaje głośników

Zamknięta skrzynia głośnikowa: charakteryzuje się słabszym basem, czystym dźwiękiem, polecana do domowego sprzętu hi-fi.
Głośnik bass reflex: mocniejszy bas, może być również używany jako głośnik o szerokim i głębokim paśmie przenoszenia.
Głośnik lejkowy: większe pomieszczenia, do głośników zewnętrznych, może być dobrze wykorzystany przy mniejszej mocy
Systemy line-array: łatwe do wysterowania przy dużych głośnościach

W studiach głośniki są zazwyczaj ustawiane zgodnie z rygorystycznymi standardami, ale nie zawsze jest to możliwe w przypadku kina domowego. Istnieje kilka podstawowych zasad i wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu problemów akustycznych wynikających z niekorzystnego rozmieszczenia głośników.

Klarnet w orkiestrze i muzyce klasycznej

W zależności od rodzaju, głośniki mogą być ustawiane na podstawach, meblach, uchwytach ściennych. Istnieją również głośniki wolnostojące o większych rozmiarach i wadze.

Najbardziej zalecany jest sposób ustawienia głośników na statywie, ponieważ półki, stoły, szafki ze względu na swoją zamkniętą i pustą budowę mogą działać jak rezonatory, przez co jakość dźwięku może się zmieniać i pogarszać. Odbijające powierzchnie odbijają również dźwięki, tworząc nieprzyjemne echo.

Dźwięk będzie zniekształcony, szorstki. Przykładami takich powierzchni odbijających dźwięk są okna, puste ściany, kafelki, parkiet czy nawet płytki podłogowe. Problem echa można rozwiązać poprzez odpowiednie zaizolowanie pomieszczenia. Zaleca się położenie paneli akustycznych na ścianach i suficie, zasłon akustycznych na oknach oraz wykładziny na podłodze.