Klarnet w muzyce jazzowej

Klarnet jest instrumentem używanym w wielu gatunkach muzycznych. W muzyce klasycznej jest szeroko stosowany, zarówno w muzyce kameralnej, zarówno w formacjach klarnetowych, zwanych „chórami”, jak i w orkiestrach (w których jest obecny od XVIII wieku dzięki Mozartowi). Jest również szeroko stosowany jako instrument pomocniczy dla smyczków.

Klarnet w muzyce jazzowej

Klarnet odegrał bardzo ważną rolę w rozwoju i historii jazzu, ale jest to instrument, który prawdopodobnie miał największy wpływ i był najbardziej widoczny w początkach muzyki nowoorleańskiej, a następnie w erze swingu w latach 30-tych i 40-tych. Jednak koniec znaczenia tego instrumentu wydawał się być bliski.

Muzyka Jazz i Blues – prawdziwe klasyki muzyki

Leon Roppolo z New Orleans Rhythm Kings, wczesna praca Sidneya Becheta na klarnecie i gra Johnny’ego Doddsa z zespołami Louis Armstrong’s Hot Fives w połowie lat 20. były bardzo wpływowe, a w połowie lub pod koniec lat 30. klarneciści Artie Shaw, Benny Goodman i Woody Herman byli znaczącymi postaciami w świecie muzyki swingowej, zarówno jako instrumentaliści, jak i liderzy zespołów.

Obecne grono specjalistów od klarnetu jazzowego zapewniło, że instrument ten nie jest już dętym drewnem drugiej kategorii, podkreślili również, że jego brzmienie stanowi kontrast pomiędzy puzonem a trąbką. Nie sposób nie myśleć, że klarnet ma zapewnioną przyszłość w nadchodzących pokoleniach.